DOLAR 8,15500.27%
EURO 9,7089-0.14%
ALTIN 457,21-0,42%
BITCOIN 487778-1,88%
Trabzon
10°

PARÇALI BULUTLU

16:08

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Bedri Ağaç: Gümüşhane’de İmar Kaosu Yaşanıyor
  • ekotime
  • Ekonomi
  • Bedri Ağaç: Gümüşhane’de İmar Kaosu Yaşanıyor

Bedri Ağaç: Gümüşhane’de İmar Kaosu Yaşanıyor

ABONE OL
4 Nisan 2021 12:28
Bedri Ağaç: Gümüşhane’de İmar Kaosu Yaşanıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ad826x90

Bedri Ağaç: Gümüşhane’de İmar Kaosu Yaşanıyor

 

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Bedri Ağaç Gümüşhane’de bazı mahallelerde taş ve kaya kopmalarının yaşandığına dikkat çekti.

Karşıyaka Mahallesi’nde bir bina için 10 kat ruhsat verildiğini söyleyen Ağaç aynı bölgede taş kopmalarının yaşanması sonucu yakındaki evler için çok ciddi bir tehlike oluşturduğunu belirtti. Ağaç şunları söyledi:

ad826x90

“Binanın yapıldığı yerin önünde, transit cadde üzerinde “Gümüşhane için inandığın yolda yürü” tabelası var. Bu mu sizin Gümüşhane için inandığınız yol? Bu mu inanılan ve yürünen yol? Böyle midir imar uygulaması? Mimari anlayış bu mudur? Bu bina yapılırken aklı başında herkes biliyordu ki; arka tarafa fore kazık çakılmazsa, etkin bir önlem alınmazsa; burası heyelanlı alan, burası kopar gelir. Şehrin merkezinde, üstelik belediyeye bir kilometre uzaklıkta olmayacak bir yere tıpkı Yeni Hastane Binasında olduğu gibi; inşaat ruhsatı veriyorsunuz. Verdiğiniz yerin durumu ortada. Sadece beton püskürtmesiyle göz boyandı, yapar çıkarız düşüncesiyle hareket edildi. Şimdi ne oldu? Buranın yer sahiplerine de harcanan kaynağa da yazık. Oluşturduğu tehlike de cabası.

Hep diyorum, bu memleket sahipsiz. Sahipsiz olduğu buradan da belli. Gümüşhane merkezinde Karşıyaka Mahallesi’nde kopan gelen kayalar, taşlar, toprak. Allah’tan can kaybı yaşanmadı ama; ileride ne olacağı belli de değil. Yetkilileri, belediyeyi buraya ivedi tedbir almaya davet ediyorum.

 

Şimdi bu şehirde bazı gerçeklerin altını çizmek lazım. Kimse alınmasın ama; Gümüşhane’de çivi çakmasını bilmeyen yüzlerce kişi müteahhit oldu. Bunların bazıları da; 2002’den beri İl yönetimlerinde görev alan ve hepimizin de bildiği, tanıdığı rantiyeciler. Bu arkadaşlar; özellikle imara, yani yapılaşmaya uygun olmayan alanlarda, meyve bahçeleri olan tarım alanlarında, dere yataklarında, ya da Kuşakkaya’nın eteklerinden başlayıp tepeye doğru olan bölgelerde; şehrin ekolojik yapısını alt üst eden inşaatlarla; Gümüşhane’yi betona boğdular. İhtiyaç olan Kentsel Dönüşüm yerine; Rantsal Dönüşüm esas alındı. Yerel yönetimler de bunlara seyirci kaldı.

 

Abartmıyorum; Gümüşhane’de şimdilik iyi kötü korunan ama herkesin üzerinde rant hesabı yaptığı Bağlarbaşı dışında; şehrin bir ucundan diğerine uzanan güzergahta küçük bir hobi bahçesi yapacak toprak alan bile kalmadı. Bu arkadaşlar; üretip sattıkları binlerce konuttan her yıl milyonlarca gelir elde ederken; gelir vergisi, kurumlar vergisi, KDV, alım-satım vergisi v.b. vergilerden muaf olmak için de; birçoğu kooperatif şeklinde bu betonlaşmayı sürdürdü.

Yıllardır Kooperatif adı altında; mimariden uzak, estetikten yoksun, tamamen ranta dönük inşaat müteahhitliği yapılıyor. Özetle; Harşit çayının sağında ve solunda Harşit vadisi boyunca Gümüşhane’mizle özdeşleşmiş, Gümüşhane’nin simgesi olan meyve bahçeleri artık sadece kartpostallarda kaldı. Park, bahçe, yeşil alan, araç park yeri, çocuk parkı vb. hepsi masal oldu.

İlçeler de dahil; imar yapılaşmasında etkin olan ilgili ve yetkililerin; taş ocağı, beton santrali olursa; İmar Komisyonu veya Meclis Üyeleri, Belediye çalışanları, Başkan Yardımcıları ve hatta Başkanları; inşaat, yapsat veya kooperatif işine soyunursa; dünyalıklarını betona bağlayan betonperest yerel yönetim anlayışı olursa; bu İl; betona boğulmaz mı, çarpık yapılaşmaz mı, imar kaosu ve felaketleri yaşanmaz mı?

ad826x90

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.