DOLAR 8,15500.27%
EURO 9,7089-0.14%
ALTIN 457,21-0,42%
BITCOIN 488008-1,88%
Trabzon
10°

PARÇALI BULUTLU

12:28

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Birlik Başkanı: Süt üreticisini kimsenin zulmüne bırakmayacağız süt regülasyonunu başlatıyoruz!
  • ekotime
  • Ekonomi
  • Birlik Başkanı: Süt üreticisini kimsenin zulmüne bırakmayacağız süt regülasyonunu başlatıyoruz!

Birlik Başkanı: Süt üreticisini kimsenin zulmüne bırakmayacağız süt regülasyonunu başlatıyoruz!

ABONE OL
7 Nisan 2021 12:19
Birlik Başkanı: Süt üreticisini kimsenin zulmüne bırakmayacağız süt regülasyonunu başlatıyoruz!
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ad826x90

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin, sanayicinin sahada süt bırakmasıyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı. Keskin, açıklamasında şunları kaydetti: “Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği olarak öncelikli hedefimiz, üye birliklerimizin ve üreticilerimizin kaliteli ve hijyenik üretim yapmasını, üretimin planlı olarak arttırılmasını, arz talep dengesinin oluşturulmasını ve fiyat istikrarının sağlanmasıdır. Süt biyolojik yapısından dolayı, çiğ süt ve süt ürünlerinin pazarlanması diğer ürünlerle mukayese edildiğinde etkili plan ve programlama gerektirir. Son yıllarda Et ve Süt Kurumu ile birlikte yürüttüğümüz süttozu uygulaması sütün fazla olduğu dönemlerde süttozuna çevirerek fiyat istikrarının sağlanmasında büyük önem taşımaktadır.

Süt üreticisinin sigortası olan bu uygulamanın sürdürülebilir bir hayvancılık için kesinlikle devam etmesi için Merkez Birliği olarak birliklerimiz için gerekli kota başvurularını gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Pazarlama ve fiyatlandırmadaki en büyük sorunlardan biri arz-talep dengesidir. İşin doğasından kaynaklı mevsimsel olarak bahar aylarında süt üretiminde artışlar görülmekte diğer aylarda ise düşüş yaşanmaktadır. Ciddi sayılabilecek bu dalgalanmalar arz talep dengesini bozmaktadır.

Mevsimsel arz fazlalığı ise tüm dünya da olduğu gibi sadece bahar aylarıdır. Özellikle bahar aylarında oluşan fazlalığın mutlaka regüle edilmesi şarttır. Çiğ sütün piyasadan çekilmesi, üretici fiyatlarında istikrarın oluşturulması ve süt üreticisinin korunmasını sağlamak ve Süt fiyatlarının üretimde devamlılığı sağlayacak seviyede tutulması için regülasyonun elzem olduğunu ve doğru bir müdahale ile üretime katkı sağladığını geçtiğimiz yıllarda görmüş bulunmaktayız.

Süt regülasyonu başlatıyoruz

ad826x90

Yine bahar aylarına girmemizle, süt sanayicilerinden fırsatçılık yapanlara karşılık ve sahada yaşattıkları problemler yüzünden Merkez Birliği olarak Bakanlığımızla birlikte süt regülasyonunu başlatıyoruz.

Süt üreticisini mahkum ettirmeyeceğiz

Birliklerimizin pazarlamada yaşadıkları sıkıntılar ve süttozu kota talepleri büyük bir titizlikle ve derhal Bakanlığımızla temasa geçilerek, Bakanlığımızın da etkin ve yetkin müdahalesi ile ivedilikle çözüme ulaşıyor. Üreticilerimizi kimsenin inisiyatifine ve zulmüne bırakmayız.

ad826x90

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.