DOLAR %
EURO %
ALTIN 450,490,06%
BITCOIN 508050-1,31%
Trabzon
16°

KAPALI

04:06

İMSAK'A KALAN SÜRE

Fındıkta Külleme Hastalığı ve Alınması Gereken Tedbirler
  • ekotime
  • Tarım
  • Fındıkta Külleme Hastalığı ve Alınması Gereken Tedbirler

Fındıkta Külleme Hastalığı ve Alınması Gereken Tedbirler

ABONE OL
5 Nisan 2021 19:40
Fındıkta Külleme Hastalığı ve Alınması Gereken Tedbirler
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ad826x90

Ziraat Yüksek Mühendisi Erkan Akkan; Fındıkta Külleme Hastalığı ve Alınması Gereken önlemler hakkında konuştu. TRT Trabzon Radyosunun konuğu olan Akkan, “İlkbaharda çıkan sporlar normal büyüklüğünü almış fındık yapraklarını enfekte ederek hastalığı başlatır. Hastalık için en uygun sıcaklık 10-20 °C’dir. Hastalık ülkemizde fındıkta en çok rastlanan fungal (mantari) hastalık olup bazı alanlarda yıllara göre yüzde 70 ve hatta yüzde 100’lere varan oranlarda tespit ettik. Hastalık etmenleri Mart sonu Nisan ayı içerisinde bulaşmaya başlayarak artan nem ile birlikte çoğalmakta, rüzgarlarla birlikte tüm fındık alanlarına yayılmaktadır” dedi.

Akkan daha sonra şunları söyledi:

“Külleme hastalığı gerek yapraklarda ve gerekse çotanaklarda zarara neden olmaktadır. Yapraklarda yaprak ayasını beyaz unsu bir örtü şeklinde kapatarak bitkinin fotosentezine engel olmakta bunun sonucu olarak da yapraklar giderek kahverengileşmeye, gevrekleşmeye ve kıvrılmaya başlar. Bu şekilde hastalığa yakalanan yapraklar vaktinden önce dökülürler. Yaprakların vaktinden önce dökülmesi fındık kalitesini  ve fındık iç dolumunu olumsuz yönde etkiler.

İlkbahar ve hasattan sonbahar bakımlarında budama, dip sürgünü temizliği ve yabancı ot mücadelesinde titizlik gösterilerek fındık ocak içlerinde ve çevrelerinde nemli ortam asgariye düşürülüp mantari hastalıkların oluşumuna engel olunmalıdır. Enfeksiyon kaynaklarının azaltılması için hasattan sonra dökülen yapraklar yok edilmelidir. Budama iyi bir hava sirkülasyonu ve güneşlenme sağlayacak şekilde yapılmalıdır.

ad826x90

Kimyasal mücadele; önceki yıllardaki hastalığın yoğunluğuna göre belirlenmelidir. Hastalık bahçede ilk defa çıkıyorsa, belirtiler görülür görülmez ilaçlamaya başlanmalıdır. Daha önceki yıllarda hastalık görülmüş ise belirtiler görülmeden önce o yılın sürgünleri 25-30 cm olduktan ve yapraklar normal büyüklüğünü aldıktan sonra ilk ilaçlama yapılmalıdır. İklim koşulları ve ilacın etki süresi dikkate alınarak ikinci ve diğer ilaçlamalara hasada kadar devam edilir. Son ilaçlama ile hasat arasında geçmesi gereken süreye dikkat edilmesi gerekir.”

ad826x90

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.